Gender
Male

Kelting, Joseph Andrew

Biography

13 Oct. 1811–after 1900. Deputy sheriff, merchant, attorney, gristmill owner. Born in Philadelphia. Married Elizabeth Martin, 20 Sept. 1832, in Hamilton Co., Ohio. Baptized into Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. Ordained an elder, by 2 May 1836, in Kirtland, Geauga Co., Ohio. Moved to Nauvoo, Hancock Co., Illinois, by July 1843. Volunteered to serve exploration mission to Oregon and California, 1844. Appointed to serve mission to Tennessee, Apr. 1844. Deputy sheriff of Hancock Co., by Jan. 1845. Ordained a high priest, by Dec. 1845. Moved to Pottawattamie Co., Iowa, by 1850. Migrated to Utah Territory, 1852. Elected to represent Utah Co. in Utah territorial legislature, 1853. Appointed district attorney for Utah Territory, 15 Oct. 1855. Served mission to Australia, 1856–1857. Moved to San Bernardino, San Bernardino Co., California, early 1860s. Moved to Colton, San Bernardino Co., by 1880.

Links